Pokud příliš neholdujete tzv. hrníčkovému vaření, kdy se jednotlivé ingredience odměřují pomocí hrnků, stane se kuchyňská váha vaším nezbytným pomocníkem. Díky přesnému odvážení surovin se vám plánovaný recept lépe podaří, a to nejen co se týče kýženého výsledku, ale i chuti.
Rychlý přehled obsahu článku
Mechanická nebo digitální váha?
Ani jedna není špatně, protože oba typy mají své přednosti. Mechanická kuchyňská váha je vybavena přehlednou stupnicí, schopností navážit s přesností na 20 g a nosností až 5 kg. Suroviny jednoduše nasypete do odměrné nádoby a počkáte, až se ustálí ručička. Tento typ váhy ke svému provozu nevyžaduje baterie a má jednoduché ovládání. Digitální váhy toho ovšem dokáží mnohem víc.
Funkce, které oceníte
Znamenitým kladem digitální kuchyňské váhy je její přesnost. Ta se pohybuje kolem 1-2 g s výsledkem zvážení během vteřiny. Kromě gramů vám digitální kuchyňská váha naváží ingredience též v ml nebo lb. Velkou výhodou těchto vah je jejich nízká hmotnost, snadná manipulace, praktická skladnost a přenositelnost. Dle své modelové řady jsou vybaveny funkcí automatického vypínání, dovažování, mají přehledný a podsvícený dotykový displej.
Podle čeho vybírat?
V prvé řadě je třeba se zamyslet, jak často budete kuchyňskou váhu používat a jakou nosnost ke svým účelům potřebujete. Dalším důležitým faktorem je skladování. Do zásuvky se vejde bez potíží váha digitální, neboť je plochá a má kompaktní rozměr. Bude-li váha stálým vybavením vaší kuchyňské linky, pořiďte si model s odměrnou nádobou. Další možností je závěsná váha.
Jaký materiál je nejlepší?
Kuchyňské váhy se vyrábějí z plastu, nerezu a skla. Plastové váhy jsou levnější, ovšem hrozí u nich riziko, že budou přenášet pachy. Proto lepší volbou je nerezový a skleněný typ. Mají dlouhou životnost a snadno se udržují.