Nože Victorinox aneb kvalita ze Švýcarska

Švýcarský nůž neboli švýcarák vlastní drtivá většina mužů. Hodí se především na túry a výlety, avšak zastane i mnohé úkony v domácnosti či v dílně. Jde prostě o multifunkční nástroj s dlouhou historií.

Myšlenka na švýcarský nůž se podle dostupných pramenů zrodila již v roce 1884. Skutečně pochází ze Švýcarska, přišel s ní tamní podnikatel Carl Elsner. Trvalo mu 13 let, než si ho nechal patentovat. Nazýval ho důstojnickým nožem a využívat jej měli především příslušníci švýcarské armády. Velmi rychle se ovšem rozšířil i mezi běžné lidi. Máte ho doma také?

Co všechno dnes umí švýcarské nože

První modely měly klasickou čepel nože, šroubovák, otvírák na konzervy a bodák. Později se k tomu všemu přidala ještě menší čepel nože, vývrtka, otvírák na lahve, některé typy mají dokonce pinzetu, pilník na nehty nebo lupu. Tyto nástroje jistě ocení zejména dámy. Švýcarský nůž ostatně není jen pánskou záležitostí. Zkrátka nepřijdou ani děti. Například švýcarský výrobce Victorinox vyrábí i modely přímo pro děti s kulatou špičkou čepele.

Švýcarský nůž by měl být opravdu ze Švýcarska

Je to nejspíš trochu úsměvné, ale velká spousta prodávaných švýcarských nožů Švýcarsko nikdy neviděla. Pokud toužíte po kvalitě, měli byste se zaměřit na nože, které odsud pochází. Poznáte je většinou podle typického znaku švýcarského kříže vyrytého někde na noži. Nebo prostě nakupte přímo od švýcarské značky, jakou je i již zmiňovaná Victorinox.

Victorinox byla založena roku 1884 právě Karlem Elsenerem, který koncept švýcarských nožů vymyslel. V roce 2005 ji sice koupila společnost Wenger, ale nože Victorinox se vyrábí dál. Zájem o ně má veřejnost z celého světa i švýcarská armáda. Firma je jediným dodavatelem víceúčelových nožů pro švýcarskou armádu.

Chtěli byste i vy vlastnit stejný švýcarský nůž jako příslušníci armády? Nože Victorinox pořídíte například v e-shopu Kentaurzbrane.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..