Koloběžka jako skvělý dárek. Ale jakou vybrat? Poradíme

Blíží se Vánoce a na přáních odeslaných Ježíškovi se čím dál častěji objevují koloběžky. Jenže jak vybrat tu správnou, když nabídka je tak široká? Které parametry jsou ty zásadní a které naopak tolik nerozhodují? V neposlední řadě je pořízení koloběžky i otázkou ceny. Především by však měla odpovídat schopnostem svého budoucího malého majitele.

V hlavní roli výška a fyzická zdatnost

Již po vstupu do obchodu se vám nejspíš zatočí hlava. Pokud začnete vybírat na internetu, bude se vám točit ještě víc, protože si je nebudete moct fyzicky srovnávat. Hned v úvodu byste si měli ujasnit dvě věci:

1. Jak moc vaše dítě dokáže koloběžku ovládat?

2. Kde s ní bude jezdit?

Pak se můžete pustit do výběru a brát přitom na zřetel hlavně výšku dítka. To je první a všeobecně nejdůležitější parametr pro výběr správné koloběžky pro děti. V těsném závěsu za ním jsou fyzické předpoklady dítěte a také jeho tělesná stavba.

Nekupujte větší. Do koloběžky dítě nedoroste

Pokud je vaše dítě drobek, s robustnější koloběžkou byste mu příliš radost neudělali, protože by si s ní jednoduše neporadil a jízda by byla spíš očistcem než zábavou. Zde tedy rozhodně neplatí to, co třeba u mikiny – koupím o pár čísel větší, vždyť do ní doroste. Je nutné ji vybírat tak, aby výška stupátka příliš nenamáhala stojnou nohu. Důležité je zohlednit také fyzické předpoklady dítěte. I když se zdá být jízda na „kolobce“ jednoduchá, není tomu vždycky tak.

Kdy koloběžku pořídit?

Je potřeba mít motoriku na dobré úrovni a také umět koordinovat pohyby, udržovat rovnováhu. Většina dětí je toho schopná kolem čtvrtého roku. Právě to je věk, kdy se doporučuje její pořízení. Co se týče výšky, obecně platí, že je-li vaše dítko šikovné a pohybově nadané, s výškou kolem 120 cm, poohlédněte se po nabídce koloběžek ve výškovém rozmezí 120 – 140 cm. Pokud je menší, bude pro něj vhodnější koloběžka z kategorie 110 – 135 cm. Výšku řídítek lze v obou případech individuálně regulovat.

Kolečka – která jsou ta správná?

Výběr koleček závisí především na tom, pro jaký terén bude koloběžka vyrobená. Obecně jsou malá kolečka určená spíš pro rovné nenáročné terény a rekreační jízdu. Jestli hodláte dítku dopřávat dobrodružství v terénu, jednoznačně volte kolečka větší, nafukovací. Koloběžky s těmito koly jsou o něco těžší, ovšem hravě si poradí s členitým a náročnějším terénem, jsou lépe ovladatelné. Předpokládá se, že do terénu nevezmete začátečníka, tudíž dítě by mělo být schopné bez problému si s koloběžkou poradit. Pokud chcete jít ještě o level výš a doma už máte zkušeného závodníka, pořiďte mu freestylovou koloběžku s odlehčenou hliníkovou deskou a sníženými řídítky.

Koloběžka je velmi vděčným dárkem nejen pro obdarovaného, ale i pro toho, kdo chce udělat radost. Je totiž jízdenkou k dobrodružství, a navíc nezruinuje váš účet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..