Ozvučení pro školy a obce aneb rozhlasům ještě neodzvonilo

Nepříjemný zvuk, který vás kdysi upozorňoval na začátek i konec hodiny, některé dnešní děti ani neznají. Mnohé školy nahradily otravné řinčení zvonku nějakou příjemnou melodií, která se line ze školního rozhlasu. Ano, ten na rozdíl od zvonků ze škol ještě nevymizel. Zejména z těch základních ne.

Školní rozhlas je prostě zapotřebí. Typicky se jím hlásí například třídní schůzky, mimořádné události nebo jakékoliv jiné informace, které je třeba sdělit celé škole. Od minulého století se sice trochu pozměnil, ale princip a účel zůstává stejný.

Ústředna přehrává zvonění i lidské slovo

Základem školního rozhlasu je ústředna. K té samozřejmě patří i mikrofon, do kterého ředitel či jiná pověřená osoba předčítá důležitá sdělení. Daleko zajímavější je ovšem možnost zvonění. Ústředna dokáže hlídat čas a v nastavenou chvíli spustit zvonění na přestávku či na hodinu.

Například firma Elmik, jež nabízí nejen ozvučení pro školy, ale i sirény, ultrazvukové čističky či obecní drátový rozhlas, dodává ústřednu spolu s SD kartou plnou nejrůznějších melodií a zvuků, které jsou na zvonění vhodné. Nemusíte si tedy dělat starosti, jen si jednu melodii vyberete. Před Vánocemi můžete místo zvonění pouštět například koledy, na Halloween nějakou strašidelnou melodii – fantazii se meze nekladou. Ústředna obsahuje rovněž CD přehrávač, hudbu lze tedy pouštět i z CD.

Ústředna hlídá také přesný čas po celé škole

Na ústřednu se často připojují i hodiny. Ať už jsou na chodbách hodiny digitální či analogové, vždy je potřeba, aby byly přesné. Z centrály je proto možné vysílat impulsy a synchronizovat čas po celé škole. Změna letního a zimního času se řeší automaticky, kromě toho je situace pojištěná i pro případ výpadku elektřiny. Systém dokáže běžet v pořádku bez napájení minimálně týden.

Ozvučení školy je poměrně komplikovaná záležitost. Vyžaduje rozmístění reproduktorů do všech tříd, případně instalaci hodin. Jde ale o systém, který pravděpodobně vydrží dlouhé desítky let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..