S nespravedlností u českých orgánů se lze obrátit na ECHR

Pod tajemnou zkratkou ECHR se neskrývá nic jiného než European Court of Human Rights, tedy Evropský soud pro lidská práva. Sídlí ve Štrasburku, a to už od roku 1959, kdy byl založen při Radě Evropy. Každoročně vyřizuje několik stovek stížností na orgány v různých zemích Evropské unie.

Na Evropský soud pro lidská práva se člověk může obrátit v případě, že chce žalovat zemi či její státní orgány (soud, parlament, správní orgán apod.). Nelze žalovat jednotlivce ani soukromé objekty.

Vymůžete především finanční odškodnění

Evropský soud pro lidská práva, který reprezentují zástupci ze všech zemí, nemá šanci zvrátit rozsudek. Ani nemůže státu nařídit změnu legislativy. Jediné, čeho lze dosáhnout, je konstatování, že stát pochybil a musí stěžovateli zaplatit odškodnění a soudní výlohy. V České republice nicméně funguje možnost obnovit řízení před Ústavním soudem na základě rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva.

O verdiktu ECHR vždy rozhoduje výbor složený ze tří soudců, rozsudek vydává sedmičlenný senát. Pokud jde o obzvlášť závažné případy, projednává je tzv. Velký senát složený ze 17 soudců. K Velkému senátu se lze také odvolat, pokud s verdiktem nejste spokojení, po jeho rozhodnutí jde už o definitivní záležitost. Žádná vyšší instituce, na niž byste se mohli obrátit, již neexistuje.

Stížnost musí splňovat spoustu náležitostí

ECHR má na svém webu formulář, který si lze vytisknout a poslat. Žádost však musí splňovat požadavky článku 47 Jednacího řádu Soudu, jinak nebude projednána. I když se orgán velmi snaží vysvětlit celý proces svého fungování a vůbec žádosti, a to dokonce prostřednictvím videa, pro laika nejde vůbec o jednoduchou věc. Kdo chce uspět, ten by si měl zaplatit pomoc právníka. V případě úspěchu u ECHR mu budou náklady na něj mnohonásobně proplaceny.

Tip: Najděte si advokátní kancelář Praha, která je přímo zaměřená na evropské právo. Například advokát Praha JUDr. Zdeněk Kryštof Koschin se vyloženě specializuje na zastupování před Evropským soudem pro lidská práva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..