Na výměnu oken a dveří se připravte už nyní v zimě

Už vás nebaví „sponzorovat“ dodavatele energie a rozhodli jste se udělat konečně krok správným směrem – pustit se do pořádné rekonstrukce? Nezapomeňte se na ni připravit včas.

V zimě znechuceně sledujeme plynoměr či elektroměr a říkáme si, že jen co skončí zima, pustíme se konečně do zateplování, výměny starých netěsnících oken i vchodových dveří. Jenomže tento přístup se nám dokáže pěkně vymstít. Když pak zvedneme na začátku léta telefon, nebo napíšeme e-mail dodavateli oken, zjistíme, že čekací listina je mnohdy tak dlouhá, že rekonstrukci budeme muset odložit ještě o další rok. Nemluvě o naprostém nedostatku řemeslníků, které si na tuto práci potřebujeme najmout. Právě nyní, v zimě, je ten správný čas vše naplánovat a rovněž objednat.

Dílčí a komplexní rekonstrukce – jak se na ně připravit?

Ať již plánujeme rekonstrukci pouze dílčí – třeba jenom vyměnit okna, nebo jsme si koupili starší baráček či byt a rekonstruujeme, jak se říká „od podlahy“, vždy je v dnešní době nutné počítat s horší dostupností řemeslníků. Ti dobří jsou mnohdy zamluveni na sezónu i na rok dopředu. V Česku se rovněž ve velkém zatepluje. Proto se setkáte i s nedostatkem tohoto materiálu. Může se jednat o různé zateplovací vaty, polystyrén, ale i o okna. Čím žádanější a kvalitnější je dodavatel, tím důležitější je se na rekonstrukci připravit už v zimě a vše si objednat předem. A to i pokud plánujete měnit okna za dnes běžná plastová okna.

V zimě se dobrý hospodář vždy připravuje na novou sezónu

Toto pravidlo neplatí jen pro zemědělce. Důležité je zjistit, jaký materiál pro okna či dveře zvolit, objednat si jejich výrobu, pozvat si ještě před objednáním odborníky na přesné zaměření, ale třeba i poradce pro výběr oken. Často máme představu, která není úplně ideální, a profesionální rada nám pomůže vyhnout se následným problémům.

Zatímco dílčí rekonstrukce, například položení plovoucí podlahy na stávající rovný, ale vizuálně pro vás nevhodný povrch, je klidně věc, kterou zvládnete bez řemeslníků, výměna oken, ale mnohdy i vchodových dveří, může být problematičtější. Stejně tak jako nové obklady v koupelně či změna její dispozice.

Výměna oken bývá strašákem

Zejména pokud se do výměny oken pouštíme při již zrekonstruovaném interiéru či nové, ev. zánovní fasádě, bývá výměna oken skutečně strašákem. Ale to je velký omyl. I citlivé podlahy pod okny ochráníte velice jednoduše vlnitou lepenkou, na kterou ještě přidáte igelit jako při malování. Pokud máte vymalováno na bílo, nejspíš vás nebude čekat ani nové malování. Pouze přetřete okolí oken. Stejně snadno opravíte barevnou malbu, pokud máte přesně namíchaný odstín a víte, jakou barvu si nechat opět namíchat. Podobné je to u fasády. Tam obvykle řešíte jen omítku přímo kolem oken. Výměna oken je snadná a vlastně čistá práce, které se není nutné obávat. Rozhodně vás nečekají uklízecí galeje jako po běžném malování.

Okna a dveře od profesionálů

Kvalitu, pokud jde o radu, výrobky i služby, nabízí firma JIS. Plastová i dřevěná okna, tedy eurookna, dřevohliníková i hliníková okna, vchodové dveře, zimní zahrady, pergoly a garážové dveře – to je sortiment, který JIS nabízí. Firma prodává vlastní okna. Vše se vyrábí přímo v České republice. Na okna se používá moderní německé kování Siegenia-Aubi. JIS je rovněž součástí programu Zelená úsporám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..