Kde pronájem bytu v Liberci ukrojí z vašeho rozpočtu nejméně?

Která lokalita vás vyjde o poznání dráž? A víte, jak má vypadat správná nájemní smlouva?

Kde pronájem bytu v Liberci naleznete za relativně příznivých podmínek a která část města vám v tomto ohledu pustí žilou o něco víc? A víte, co si ohlídat v okamžiku, kdy vhodný pronájem najdete a budete se chystat k podpisu smlouvy? Pokud se sem skutečně hodláte stěhovat a na vlastní střechu nad hlavou nemáte dostatek prostředků, mohou vám být následující řádky k užitku.

Kde pronájmem bytu ušetříte a kde se vám to rozhodně nepovede?

Je dobré předem říci, že rozdíly ve výši nájemného nejsou v rámci Liberce zdaleka tak markantní, jako je to běžné v jiných, o poznání větších městech. Přesto se i zde s určitým cenovým rozpětím závislým na konkrétní čtvrti setkáte, o tom není pochyb. Co však o tom, kolik za bydlení měsíčně zaplatíte, rozhoduje především, je pochopitelně velikost a také stav vybrané nemovitosti. A právě zde jsou tyto faktory výrazně důležitější, než například v Brně nebo v Praze, kde je cenový vliv lokality, v níž se vybraný byt nachází, o poznání vyšší.

Na největší zájem lidí a tedy i o něco vyšší nájemné se tedy musíte zpravidla připravit zejména v centru Liberce, a to ve čtvrtích jako je Staré Město, Nové Město, Perštýn nebo Jeřáb, ale také třeba Kristiánov. Zde jsou ceny obvykle o několik procent vyšší než ve většině zbývajících libereckých lokalit a i za malou garsonku zde tedy zaplatíte nejméně 6 000 měsíčně.

100 tisíc obyvatel by si zasloužilo větší možnosti

Liberec je páté největší město v zemi a je nejenom správním, ale také kulturním střediskem celého kraje. Žije zde na sto tisíc obyvatel a jejich počet dík celkové atraktivitě města postupně roste. Je-li řeč o možnostech nájemního bydlení, pak by si nejenom starousedlíci, ale i nově příchozí jistě zasloužili podstatně větší výběr. Nedostatek vhodných bytů a to ať už těch nájemních či těch určených k vlastnickému bydlení, je bohužel nejvýraznější vadou na kráse tohoto jinak zajímavého a životem kypícího města. Je však nutno podotknout, že je to problém, s nímž se potýká mnoho obyvatel napříč Českou republikou a není proto divu, že tu ceny bydlení neustále rostou.

Průměrné ceny bytů a výše nájemného 2.Q/2018

Město Prodejní cena za m2 Nájemné za m2
Praha 72 100 Kč 346 Kč
Brno 53 600 Kč 248 Kč
Olomouc 38 000 Kč 208 Kč
Plzeň 38 100 Kč 205 Kč
Liberec 34 300 Kč 198 Kč
Hradec Králové 42 400 Kč 193 Kč
Jihlava 33 800 Kč 193 Kč

Zelené terasy v Kunraticích po roce 2020

Ceny bytů a s nimi úzce spjatou výši nájmů tlačí vzhůru především zcela nedostatečná výstavba, jejíž deficit se naplno projevuje zejména v posledních dvou až třech letech. I proto obvykle jakoukoliv informaci o nově připravovaných bytových projektech provází velké očekávání a nejinak je tomu i v případě Zelených teras, které by se se svými osmi stovkami bytových jednotek měly stát zcela novou městskou čtvrtí. Ta se bude rozkládat v libereckých Kunraticích na ploše cca deseti hektarů a s jejím budováním se má začít pravděpodobně už roku 2020. Pokud na nové bydlení příliš nespěcháte, může to být třeba šance právě pro vás, protože tak jako vždy, se i část tohoto projektu určitě objeví na trhu s pronájmy.

Až vytoužený byt najdete…

Hledání střechy nad hlavou je často během na dlouhou trať a může být provázeno nejrůznějšími komplikacemi. Až se vám konečně poštěstí a najdete takový pronájem, který bude co nejvíce odpovídat vašim představám i finančním možnostem, nezapomeňte na pár důležitých věcí spojených se smlouvou i se samotným převzetím nemovitosti do vašeho užívání.

1) ZÁKLADEM JE KVALITNÍ SMLOUVA – Precizně sepsaná nájemní smlouva je pro bezproblémové užívání nemovitosti obvykle zcela nezbytná. Měla by obsahovat nacionále jejích účastníků, podrobnou specifikaci bytu a rovněž výši, datum i způsob úhrady nájemného. Nesmí chybět ani doba platnosti smlouvy!

2) BYT SI ZKONTROLUJTE! – Před podpisem smlouvy si celý byt pořádně prohlédněte a trvejte na tom, aby byl jeho stav a to včetně soupisu vybavení podrobně popsán v tzv. předávacím protokolu. Sériová čísla měřičů energií (plynoměr, elektroměr…) rovněž nesmějí chybět a nezapomeňte ani na jejich aktuální stav!

3) SPOLEČNÉ PROSTORY A DOMOVNÍ ŘÁD – Nechte si také ukázat společné prostory v domě, a to včetně sklepa nebo zahrady. To, které z nich a za jakých podmínek budete smět využívat, by mělo být ve smlouvě také uvedeno. Je-li stanoven nějaký domovní řád či jiná pravidla soužití, seznamte se vším raději hned. Předejdete tak zbytečným nedorozuměním.

Liberec za trochu námahy určitě stojí

Naříkat nad nedostatkem vhodných bytů nebo nad tím, že je nájemné příliš vysoké, nemá nejmenší smysl, přestože je to více méně pravda. Věřte, že život ve městě jako je Liberec, za trochu hledání a nějakou tu tisícovku navíc určitě stojí. Ale to poznáte sami hned, jak se vám nějaký solidní pronájem podaří objevit. Nebo snad máte v úmyslu čekat na to, až bude bydlení levnější? A jak vysoký nájem je pro vás ještě přijatelný?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..