pohovka

5 věcí, které byste měli zvážit před nákupem postelí a pohovek

Nákup nábytku, v našem případě postelí a pohovek může někdo brát jako naprostou samozřejmost, nad kterou netřeba zas tak moc přemýšlet. A to v i době, kdy se dokola mluví o zdravém spánku a nutnosti správného výběru postele. Ano do jisté míry vybírat si zdravé spaní je věda a ne každý má chuť se pouštět do pročítání reklamních letáků slibující dokonalý spánek, ale přeci jen určité věci je dobré vzít v potaz.

Kupujeme postel

Postel nekupujeme většinou na pár měsíců, ale na pár let, ideálně na desítky let, takže na co rozhodně nezapomínat?

Velikost postele

Vybrat si vhodnou velikost postele není jen o tom z ní ve spánku nespadnout, to konec konců při neklidném spánku můžete i z velké postele, ale hlavně o tom mít dostatek prostoru pro to se pořádně roztáhnout. Zde je potřeba si uvědomit, že v posteli se dělají tři věci, spí se, stoná se a zakládá se další generace potomků. S ohledem na spánkovou hygienu byste nic jiného v posteli neměli dělat. Nicméně, ve všech zmíněných případech je lepší mít dost prostoru.

Správný výběr matrace a roštu

Nebojte, nebudeme vás přehlcovat informacemi o té či oné pěně, ze které se vyrábí matrace a to jestli je potřeba rošt takový či makový, ale jen si řekneme, že je potřeba se hlavně zaměřit na tvrdost postele. Je to jako s kartáčkem na zuby. Přestože byste měli používat pouze ultra soft, tak někdo preferuje tvrdý, jiný zase měkký kartáček. Podobné je to i s matrací. Příliš tvrdá může být “bolestivá”, příliš měkká pak zase až moc měkká. Pokud máte v posteli rošty, je to jako byste již měli středně tvrdou matraci. V potaz také vezměte výšku vaší postele. Pokud je již tak dost vysoká, tak s vysokou pružinovou matrací to nebude to pravé ořechové. U roštů si zkuste pohlídat způsob, jakým se nastavuje jejich tvrdost. Rošty, které toto umožňují, mají většinou jednu nepříjemnou vlastnost a tou je to, že mechanizmus nastavující jejich pružnost se sám sesouvá ke středu a tím se nastavuje vyšší měkkost. Končí to pak tak, že se ráno vzbudíte a bolí vás záda.

Tip na koupi skvělé postele. Mrkněte do e-shopu HMnábytek. Mají široký výběr, dobré ceny a možnost nákupu na splátky.

Záda postele

Možná se to zdá jako banalita, záda postele vybírejte podle toho, co preferujete při milování. Je nemilé zjistit, že jisté pomůcky nelze na jistý druh přidělat.

Materiál postele

Chcete postel co vás přežije? Pak si pořiďte postel z masivu. V opačném případě se moc nespoléhejte na to, že konstrukce postele vydrží bůhví kolik desetiletí, případně stěhování.

Praktičnost postele

Existují postele, které mají docela hezky vyřešený úložný prostor ve spodní části. Je to sice praktické, ale také to přináší s sebou jisté problémy. V úložném prostoru se občas drží vlhkost a někdy následkem toho i plísně, protože spodek bývá nedostatečně větrán. Netvrdíme, že je lepší kupovat postele bez úložného prostoru, ale že je potřeba zvážit, jestli máte doma spíše suchý vzduch, nebo občas i vlhčeji.

Kupujeme pohovku

U pohovek není výběr tak komplikovaný jako u postelí, takže jen ve stručnosti.

Kůže nebo látka?

Kožené pohovky jsou exkluzivní a skvěle vypadají, jenže v létě neodvádějí pot a v zimně jsou studené. Pokud jste ochotni pro parádu něco vytrpět, tak proč ne.

Dražší nebo levnější

Dražší nutně sice neznamená lepší, ale to nejlevnější rozhodně to nejlepší nebude. Pokud nechcete, aby vaše pozadí či záda trpěla, zvolte minimálně cenový střed, jinak se do vašich partií časem může zarývat kus nějaké desky, či skryté hřebíky.

Berte ohled na údržbu

Pokud nepatříte mezi hledače pokladů, kteří rádi hledají v mezerách mezi polstrováním, pak zvolte variantu, která se dobře udržuje – rozebírá.

Zajímavost. Pohovky v e-shopu HMnábytek jsou v pěkných pastelových barvách.

Dvakrát měř, jednou řež

Správná velikost pohovky je klíčovou pro správné umístění v pokoji. Velikost neodhadujte podle oka, jinak se vám to vymstí. Stačí přesah o 5 cm, a máte po náladě. Stejně tak promyslete, jestli dveře pokoje jsou dostatečně velké a široké, abyste pak nezjistili, že je přes ně nedostanete.

Rozkládací nebo kompaktní?

Sice je příjemné mít rozkládací pohovku a čas od času na ní někomu ustlat, nicméně na druhou stranu je taková konstrukce často dost chatrná a hlučná. Mimo to rozkládáním urychlujete případné poškození pohovky. Tudíž je na vašem zvážení, co více preferujete. V malém bytě je rozkládací verze snad i nutnost, ale ve větším bytě je to na pováženou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..