Pokojova-lampa

Krásná světla pro každou příležitost

Pokojova-lampa

Osvětlení domu hraje důležitou roli v tom, jak bude nakonec celý prostor působit. Ovlivňuje, zda bude místnost vypadat prosvětlená nebo tmavá, malá či velká, otevřená či uzavřená. Světla jsou také skvělým designovým doplňkem, pokud je dobře vyberete. A jak na to?

Kolik světla potřebujete?

Nejdřív je třeba ujasnit si, kolik světla potřebujete. Přímé osvětlení je vhodné do prostoru, kde budete pracovat. Nepřímé světlo se používá pro celkové osvětlení místnosti. Některá světla jsou použitím univerzální – například bodové osvětlení je možné použít jak v chodbě, tak v obývacím pokoji atd., ale s nástěnným světlem s matným sklem byste v kuchyni asi nepochodili.

Nezapomeňte na venkovní osvětlení

Chodby, chodníky a přístřešky před domem by měly být osvětleny. Nulové osvětlení exteriéru je znamením pro vetřelce a zloděje, ale přehnané světlo je zase dost nákladné. Vychytejte zlatou střední cestu.

V dětském pokoji světla na noc

V dětských pokojích pamatujte na noční osvětlení. Děti se občas vzbudí a mají strach, nebo chtějí jít na záchod. Pomůžete tím i sobě, když se budete potřebovat v noci orientovat na cestě za ratolestmi. Barevná dětská svítidla rozličných tvarů jsou vhodná na denní svícení, na noc to chce aspoň slabé světlo. Můžete nechávat rozsvícenou lampičku.

Pozor na lustry

Vypadají jako z pohádek, a tak je lidé často kupují bez rozmýšlení. Zamilují se do nich na první pohled a nepřemýšlí o tom, kam je dají. Změřte si výšku stropu, aby se vám pod visící lustr vešla hlava. A pozor na design. Do moderního bytu se určitě nebude hodit starodávný lustr s krystaly, ať už je sebehezčí.

Více zdrojů světla

Na místa, kde pracujete, je lepší umístit více světel. V kuchyni je vhodné dát je pod pracovní desku, do obýváku se hodí stojací lampa vedle pohovky nebo křesla na čtení a v koupelně je dobré mít osvětlené zrcadlo. Koupelnová svítidla však umístěte tak, aby vám neházela odlesky do zrcadla.

Pokud potřebujete trochu inspirace, pátrejte na internetu nebo se vydejte rovnou do nějakého obchodu. Stejně jako barevné zdi v pokojích, i osvětlení dokáže úplně změnit prostor. Dobře osvětlená místnost bude působit teple a příjemně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..