Recenze Amazon Kindle 5

kindle-0006

Počeštěné spouštění

Elektronické čtečky knih od Amazonu patří mezi nejlepší co se dá sehnat. Pojďme se podívat na nejlevnější model Kindle 5.

Jaký je Kindle 5?

Kindle 5 v ceně kolem 2.500,-Kč, se řadí mezi základní čtečky, které vás nenadchnout, ale zároveň ani nezklamou. Displej zobrazí pěkný a čitelný text, avšak bohužel s určitým omezením. Pokud máte knihu v PDF, a teď nemyslím naskenovanou, ale koupenou v e-shopu, tak se připravte na nemilé překvapení. Tím překvapením je nemožnost zvětšit písmo textu. Jde použít pouze lupu, která text rozhodí a vy tak budete muset neustále posouvat text z leva do prava viz. obrázek. U formátu MOBI, není problém písmo zvětšovat dle libosti, až na písmo skoro pro slepce. Spousta e-shopů nabízí formát MOBI jak standard, takže by to neměl být velký problém. Avšak naštve to, na internetu je mnoho různých PDF souborů, jejichž zobrazení bude mít své limity. Má to však řešení, tím jsou konvertory mezi PDF a MOBI, které zdarma a poměrně dobře formáty překonvertují.

Druhým nemilým překvapením je absence češtiny. Tu sice lze do Kindlu nahrát, ale pouze neoficiální cestou pomocí Jail Breaku, čímž přicházíte o záruku. Přestože angličtina pro mnoho lidí není problém, je její absence tristní. Kolik práce by překlad těch několika desítek vět zabralo? Dvě až tři hodiny? Nerozumím tomu.

Třetím nemilým problémem je fakt, že je u čtečky inzerován 2 GB úložný prostor pro knihy. Problém je v tom, že i když tam asi 2 GB jsou, tak rozhodně ne dostupné pro knihy. Po připojení k počítači zjistíte, že se hlásí pouze 1,35 GB velký disk. To je o dost méně místa, než na co vás při koupi lákají.

kindle-5-disk

Rychlost čtení dat z disku elektronické čtečky je velmi slušných cca 15 MB/s, avšak zápis je velmi pomalý, pouze 1 MB/s. Vášnivý čtenář tak bude čekat 15 minut, než se mu nahraje 1 GB knih. Fakt je, že to děláte jednou za uherský rok, takže na tom zas tak nezáleží.

Ovládání čtečky je zcela intuitivní a bez problémů. Překreslování stránek poměrně rychlé. Text vypadá velmi dobře, a je přes den čitelný za jakýchkoliv světelných podmínek. Obraz lze otočit o 90 stupňů. Hmotnost čtečky 170 gramů je také velmi příjemný parametr. Tlačítka jsou tichá a dobře se mačkají. Wi-fi nakonfiguruje i naprostý laik a funguje zcela bez problémů. Výdrž baterie je udávaná 1 měsícRozlišení displeje 800×600 je naprosto dostačující. Podporované formáty jsou PDF, MOBI, AZW, DOC, HTML, DOCX, PRC a TXT.

Zajímavostí této elektronické čtečky je fakt, že obsahuje i experimentální internetový prohlížeč, který zvládne zobrazit webové stránky poměrně dobře. Avšak na mnoha hodinové serfování po internetu to rozhodně není.

Pokud váháte, jestli koupit dotovanou verzi s reklamami, nebo dražší bez reklam, pak za sebe musím říci, že je to jedno. Reklamy jsou sice na anglické knihy, ale to nevadí. Pokud umíte anglicky, budete rádi za novinky, a pokud ne, bude vám to jedno.

Závěr: Pro nenáročného uživatele je tato čtečka absolutně dostačující. Pokud patříte mezi technicky náročnější, pak si musíte koupit nějakou z vyšší verzí. Konverzi PDF do MOBI, stejně tak i instalaci neoficiální češtiny zvládne každý uživatel, který zvládá základy práce s počítačem.

kindle-0001

Ukázka webové stránky zobrazené na Kindlu 5

kindle-0003

Zvětšený soubor PDF

kindle-0004

Formát MOBI je nelepší pro Kindle

kindle-0005

Ukázka reklamy ve vypnutém stavu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..