Skartovačky chrání Vaše citlivé údaje

Pokud si myslíte, že skartace dokumentů je zbytečná, pak si přečtěte knihu od celosvětově známého hackera Kevina Mitnicka “Umění klamu”. V ní popisuje, jak se prohrabováním ve vyhozených dokumentech dostal často k informacím, které mu umožnily proniknout do samého srdce firmy, nabourat se do jejich počítačů a často i několik měsíců firmu monitorovat. Kevin Mitnick totiž v převážné míře využíval techniku sociálního hackingu, která funguje a fungovat bude i za 1.000 let, protože spoustu lidí jde “opít rohlíkem”. Nebo pokud se někomu znelíbíte, může neskartované dokumenty využít proti Vám v médiích zprávou, že nedbáte o osobní informace klientů, což může být doslova likvidační záležitostí. Proto je potřeba dokumenty skartovat.

Skartovací stroje, se dnes dají sehnat za cenu od několika stokorun, až po cenu přesahující částku 20 tisíc korun. Taková skartovačka je sice drahá, avšak umí skartovat vše, od papíru, přes sponky, DVD disky, až třeba po kreditní karty a splňuje přísné normy DIN. Takovouto skartovačku využijí bezpečnostní oddělení,  banky, osobní oddělení apod., kde je potřeba zajistit maximální bezpečnost a vysokou spolehlivost zařízení. Pro běžné kanceláře se hodí spíše skartovačky střední třídy, pohybující se kolem ceny zhruba 10.000,-Kč, samozřejmě s ohledem na normy.

Klasifikace skartovacích strojů

Základní skartovačky dokument řežou na proužky. Ty dražší pak na útržky. Při výběru je potřeba respektovat normy DIN národního bezpečnostního ústavu. Skartovačky s DIN1 jsou obecné pro korespondenci, DIN 2 pak “vyhrazené”, vhodné pro interní podnikové dokumenty a DIN3 pro dokumenty se statusem důvěrné.

Kde se dají koupit?

Zajímavé skartovací stroje naleznete třeba na webu Manutan.cz, kde se dá pořídit i nejrůznější potřebné příslušenství jako olej do skartovacího stroje, odpadní pytle apod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..