5 tipů na efektivní nákup v supermarketu

Také nepatří velké týdenní nákupy potravin v obřích supermarketech a hypermarketech zrovna mezi Vaše nejoblíbenější způsoby trávení volného času? Nakoupit potraviny ale jednoduše musíte, a pokud chcete nějakou tu korunu ušetřit, stejně pravděpodobně skončíte v tom nenáviděném supermarketu. Jak si tedy nakupování alespoň trochu usnadnit a jak dojet domů vždy s tím nejkvalitnějším a nejvýhodnějším zbožím?

 Tip č. 1 Nakupujte ve vhodnou dobu

 Dlouhé fronty u pokladen, nervózní zákazníci, zase vyprodané pečivo a žádná rajčata? Takto vypadá typický obraz supermarketů a hypermarketů v pátek odpoledne a během sobotního dne. Lidé nejčastěji nechávají velký týdenní nákup přesně na den, kdy v této zemi tradičně nakupuje většina pracující populace a pak nadávají, že zase čekali dlouho ve frontě a zelenina nestála za nic. Pokud tedy máte tu možnost, jeďte nakupovat v jakýkoliv všední den, ideálně dopoledne. Nejenže nepotkáte tak velké davy lidí, jako po skončení pracovní doby, ale kvalita nabízeného zboží je přece jenom o něco vyšší. Samozřejmě, že ne každý z nás má možnosti jet nakoupit během všedního dne, ale pokud se Vám podaří ušetřit volnou chvíli, hned se Vám bude nakupovat o něco příjemněji.

 Tip č. 2 Nebuďte líní

 V případě nakupování tato všeobecná rada platí dvojnásob. Pokud se jí budete řídit, ušetří Vám pěkných pár korun. Supermarkety totiž lenosti svých zákazníků dokážou patřičně využít a bez Vašeho vědomí Vám podsouvají dražší zboží a také určité značky produktů. Proto klasicky nejlevnější výrobky či netradiční značky naleznete buď v poličkách úplně u země, nebo zase v nejvyšších regálech. Zboží, které je nejdražší nebo se má nejrychleji prodat, se většinou nachází ve výšce Vašich očí, abyste ho co nejjednodušeji našli a také samozřejmě koupili. Hledáte tedy nějakou zajímavou slevu? Tak nebuďte líní se shýbnout.

 Tip č. 3 Dejte si načas

 Co stoprocentně zruinuje každý Váš nákup? Když přijdete domů a zjistíte, že jste si koupili plesnivé jahody, prošlý jogurt nebo špatné noviny. Proto uberte trochu spěchu a přemýšlejte nad tím, co nakupujete. K zelenině a ovoci si přivoňte, na pečivo si sáhněte, pročtěte si aspoň jednou jedinkrát etiketu zboží, které běžně kupujete. A pak přemýšlejte: Potřebuju nutně tohle? Nedá se pořídit lepší varianta? Vážně si radši koupím sýr v podivném obalu s nápisem „Akce“ kvůli tomu, abych ušetřil/a dvě tři koruny? A kdy, na druhou stranu, se mi akce či nějaká sleva vážně vyplatí?

 Tip č. 4 Pozor na akce typu „tři za cenu jednoho“

 Supermarkety se hemží spoustou zboží typu „Dva výrobky za cenu jednoho“, balíčky sušenek s tyčinkou „zdarma“ či velkými nápisy „za dvě balení aviváže sleva 30% na šampón“. Na první pohled se nám může zdát, že se takovéto „výhodné akce“ opravdu vyplatí – ale opak bývá často pravdou. Když máte například u tří balení sušenek jednu čokoládovou tyčinku „zdarma“, tak si nejprve rozpočítejte cenu sušenek a tyčinky v onom balení – většinou je každé balení sušenek dražší než obvykle a ve výsledku ušetříte maximálně dvě tři koruny. Navíc teď budete mít doma tři balení sušenek od jisté značky plus tyčinku od značky, které takto dělají reklamu, což je pro prodejce extrémně výhodné. Pokud zrovna opravdu nesháníte deset prášků do pečiva nebo pět balení čokolády, tak tyto akce ignorujte. Ušetříte jak své peněžence, tak i svému tělu.

 Tip č. 5 Nenechte se odbýt

 Navážila Vám prodavačka 23 dkg šunky místo dvaceti? Našla jste v obchodě prošlé zboží nebo potřebujete najít určitý výrobek, ale vůbec nevíte kde ho hledat? Seberte odvahu a ptejte se, popřípadě si stěžujte. Prodavači jsou tu pro vás, je jejich povinností vám pomoci či navážit Vám přesně tolik zboží, kolik chcete. Nebojte se tedy ozvat a upozornit na sebe, pokud jsou na Vás prodavačky hrubé nebo Vám odmítají pomoci. A klidně napochodujte až za jejich šéfem! Když budete jednat sebevědomě a asertivně, bude se vám nakupovat o mnoho lépe. Nenaletíte na každou slevu a akci, hostesky Vám nevnutí každý nejnovější výrobek a chytrým nakupováním ušetříte spoustu peněz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..