Nebezpečný výrobek – plavecký pás

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu ČR je v nabídce pro spotřebitele výrobek, který představuje pro uživatele vážné riziko. Jde o plovací pomůcku pro výuku plavání – Plavecký pás Art. B-5 z Číny.

Plavecký pás Art. B-5 je s 5-ti plováky v barvě bílé a zelené. Obvod pásu je možno regulovat pomocí černého popruhu a zapínání pásu je řešeno pomocí plastové přezky.

Ani jeden ze tří odebraných kusů nevyhověl požadavkům technické normy platné v době uvedení výrobku na trh. Přezky plaveckého pásu se otvíraly již působením síly 16,7 N – 17,5 N – 18,3 N, ačkoliv dle požadavku normy může být uvolňovací mechanizmus přezky uvolněn silou 50 N (ne menší). Vzhledem k tomu, že výrobek je určen pro výuku plavání, tedy pro neplavce, hrozí v případě, že se přezka samovolně rozepne, ztráta podpory při plavání. Při použití v hloubce vody, kde dítě nedosáhne na dno, je reálná možnost tonutí.

Nedostatečné jsou rovněž informace poskytované k výrobku, neboť v případě upozornění na nebezpečí vdechnutí malých částí není zřejmé, které části výrobku se toto varování týká. V případě upozornění na nutnost používat plavecký pás v „dostatečné hloubce“ pak není tato „dostatečná hloubka“ nijak blíže specifikována.

Výrobek tedy nevyhovuje požadavkům, které jsou stanoveny zákonem o obecné bezpečnosti výrobků v platném znění.

Z výše uvedených důvodů byl vydán zákaz uvedení výrobku nebo série výrobku na trh.

Zdroj: ČOI

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..