Jak si vybrat správné džíny? – 1.díl

V dnešní době patří džíny neboli jeansy mezi světovou klasiku. Nosí je jak celebrity, tak i široká veřejnost – a to jak do práce, tak i ve svém volném čase nebo na fyzickou práci.

Historie tohoto oblíbeného kousku oblečení se začala psát již v patnáctém století, kdy se ve Francii v městě Nimes vyráběla látka zvaná serge. Dnešní označení této látky, denim, poté vzniklo spojením dvou slov serge de Nimes. Jako první nosili kalhoty z denimové látky italští námořníci, kteří si pochvalovali, že kalhoty z této látky vydrží jak tvrdou práci na palbě, tak i odolají slané vodě a nečistotám.

Tento materiál zaujal obchodníka Leviho Strausse, jenž ho vzal s sebou v roce 1853 do San Francisca. V té době tam pracovala spousta zlatokopů a Levi Strauss využil denimovou látku na výrobu stanových plachet. O pár let později napadlo krejčího Jacoba Davise vyrábět z pevné stanové plachty i kalhoty, které by dělníkům dlouho vydržely a netrhaly se. Levi Strauss se rozhodl ihned tento nápad uskutečnit a Davise učinil svým společníkem. Hned o rok později, 20. května 1873, získali oba obchodníci na denimové kalhoty světový patent a společnost Levi Strauss & Co. započala světovou jeansovou revoluci, která trvá dodnes.

Džínové kalhoty fungovaly pouze jako pracovní uniforma až do doby po druhé světové válce, kdy se těchto kalhot chopilo hnutí hippies a učinilo z nich symbol své revolty a rebelie. Během sedmdesátých a osmdesátých let ale ztratily džíny punc vzdoru a staly se součástí popkultury, která z jeansů učinila nepostradatelnou součást šatníku moderního člověka.

V průměru má prý obyvatel západní Evropy ve svém šatníku na sedm párů džínů a velké procento lidí je nosí každý den. Jeansy naleznete v nabídce snad každé větší oděvní společnosti a vybrat si můžete z opravdu nepřeberného množství střihů, stylů a barev.

V dalším díle si povíme, jak si vybrat správný střih jeansů pro Vaši postavu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..